Definicja

Skaza białkowa jest to nieprawidłowa odpowiedź systemu immunologicznego na mleko lub produkty zawierające mleko. Mleko krowie jest najczęstszą przyczyną, ale uczulać może również mleko kozie, owcze, bawole i mleko innych ssaków, a także czasami białko jaja (najczęściej kurzego). Średnio 2,5% dzieci w wieku poniżej 3 roku życia jest uczulonych na mleko.

Reakcja alergiczna zwykle pojawia się kilka minut do kilku godzin po spożyciu mleka lub produktu go zawierającego. Objawy i symptomy alergii na mleko mają różny stopień nasilenia- od słabych, aż po ciężkie, obejmujące świszczący oddech, wymioty, pokrzywkę na skórze, czy przeróżne problemy ze strony układu pokarmowego.

Zdarzają się przypadki bardzo silnej odpowiedzi immunologicznej, kiedy to alergia na mleko może wywoływać wstrząs anafilaktyczny- stan ciężki, zagrażający życiu. Doskonale na ten temat napisała dr med. Monika Świerczyńska- Kępa i wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu alergika zachęcam do artykułu Pani doktor. Kliknij tu aby przejść do artykułu. 

Unikanie mleka i produktów go zawierających jest podstawowym sposobem leczenia. Na szczęście większość dzieci wyrasta z tej alergii najpóźniej w wieku szkolnym. Jednak jeżeli tak się nie stanie, to dieta bezmleczna musi towarzyszyć nam już na stałe.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>